بازاریابی محتوایی

مفهوم محتوای وایرال (viral) + 10 تکنیک عالی برای تولید محتوای ویروسی

در حال حاضر با ورود به عرصه دیجیتال، بیشتر افراد با مفهوم محتوای وایرال (viral) یا محتوای ویروسی آشنایی دارند. محتوی وایرال یک اصطلاح در حوزه بازاریابی محتوا است. بسیاری از تولید کنندگان محتوا که در فضای مجازی فعالیت می کنند، این دغدغه را دارند که محتوای تولیدی انها ویروسی شود. چون وایرال شدن محتوا، به معنای افزایش بازدید آن خواهد بود. شاید شما هم محتوای بسیاری از وب سایت ها و یا شبکه های اجتماعی را دیده باشید که در زمان کوتاهی به طور گسترده ای در فضای مجازی دیده می شود و بازدید زیادی دارد، همین امر می تواند باعث وایرال شدن آن محتوا شود.

اما آیا وایرال شدن یک محتوا اتفاقی است؟ یا تولید کنندگان محتوای ویروس می دانند که چه تکنیک هایی برای وایرال شدن و بازدید حداکثری محتوای خود بکار ببرند؟ بی شک برای اینکه محتوای شما دست به دست بچرخد و بازدید زیادی بدست آورد، باید هنگام تولید آن، به یکسری نکات توجه کنید. ما در ادامه این مطلب از دی ام یار به 10 تکنیک طلایی برای وایرال شدن محتوای شما اشاره خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

آشنایی با مفهوم محتوای وایرال (viral)

👈 اگر بخواهیم مفهوم محتوای وایرال (viral) را به طور خلاصه معرفی کنیم، باید بگوییم محتوای وایرال، به هر نوع محتوای متنی، ویدئویی، عکس، صوت و… گفته می شود که به صورت گسترده در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شود.

👈 از آنجا که این محتوا به سرعت در فضای مجازی دست به دست می چرخد و به صورت تصاعدی منتشر می شود، به ان محتوای ویروسی می گویند. محتوایی که نظر کاربران را جلب کند و انها نیز محتوا را در صفحات خود به اشتراک بگذارند، می تواند در کمترین زمان به یک محتوای وایرال یا فراگیر تبدیل شود.

👈 فراگیرشدن یک محتوا، می تواند باعث اشتراک گسترده آن در شبکه های اجتماعی و افزایش بازدید از کسب و کار شما شود و در نهایت افزایش اعتبار برند شما را به همراه داشته باشد. اما نباید از جنبه های منفی ویروسی شدن محتوا نیز غافل شوید. اگر محتوایی که محتوای شما تنها برای فراگیر شدن منتشر شود و کیفیت کافی را نداشته باشد، می تواند به تصویر برند شما آسیب بزند.

👈 از سوی دیگر افرادی هستند که برای تخریب چهره یا برند دیگران محتوایی را منتشر کرده اند که توسط بسیای از افراد بازنشر و وایرال شده است، اما اینکار می تواند کاملا نتایج عکس داشته باشد و اعتبار برند از بین برود. اما کدام محتوا بیشتر قابلیت وایرال شدن دارند؟ در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

سئو چیست؟ برایآشنایی با این مفهوم روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

آشنایی با مفهوم محتوای وایرال

کدام محتوا بیشتر وایرال می شود؟

👈 تا اینجا با مفهوم محتوای وایرال (viral) آشنا شدید، اما در ادامه می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چه محتوایی معمولا وایرال می‌شود. طبق بررسی های انجام شده اغلب محتواهایی که در دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی به صورت گسترده اشتراک‌گذاری شده، همه دارای سه پارامتر مشترک زیر بوده اند:

✔️ محتواهایی که باعث جلب برانگیختگی احساسات افراد می شود

👈 هر محتوایی که بتواند باعث بروز احساساتی مانند تحسین، حیرت، شادی و دیگر احساسات در کاربران شود، شانس بالایی برای فراگیر شدن خواهد داشت. اما محتوای شما ممکن است احساسات ضد و نقیض را برانگیخته کند و مخالفان و موافقان زیادی زیادی داشته باشد، که این امر نیز می تواند خود نقطه قوت محتوای شما باشد. در واقع اگر شما بتوانید با مطالبی که تولید می کنید هر دو نوع احساس را برانگیخته کنید، به صورت گسترده آن را مورد بازدید قرار دهید. در مجموع سعی کنید محتوایی تولید کنید که احساسات طیف وسیعی از کاربران را درگیر کند.

✔️  محتوایی که دارای پیام مثبت است

👈 یک محتوا می تواند بسته به شرایط مختلف و داشتن پارامترهای متفاوت فراگیر شود. اما پیام هایی که مثبت هستند، بسیار می توانند شانس وایرال شدن داشته باشند. در بررسی مفهوم محتوای وایرال (viral)  باید همیشه سعی کنید که محتوای شما به گونه ای باشد که پیام مثبتی برای مخاطبان خود به همراه داشته باشد.

✔️ محتوای کاربردی و مفید تولید کنید

👈 در بررسی مفهوم محتوای وایرال (viral)  باید در نظر داشته باشید که چه نوع محتوایی تولید کنید که زودتر فراگیر شود. محتواهای مفید و کاربردی می توانند نتیجه بهتری را داشته باشند و بازدید بیشتری بگیرند. سعی کنید موضوعی برای سفارش تولید محتوا کار خود انتخاب کنید که بیشتر در زندگی روزمره مخاطبان کاربردی هستند و می توانند نیازهای آنها را برطرف کنند. همچنین مخاطبانی را هدف قرار دهید تا به مطالب شما واکنش بهتر و سریع تر نشان دهند.

بنابراین توجه داشته باشید که محتوای وایرال زمانی می‌تواند به صورت ویروسی به اشتراک گذاشته شود که یکی از پارامترهای اشاره شده را داشته باشد. اما در ادامه لازم است به ۱۰ تکنیک مهم برای تولید محتوا ویروسی که از طریق آن می توانید به فراگیر شدن محتوای خود کمک کنید، اشاره کنیم.

کدام محتوا بیشتر وایرال می شود؟

تولید محتوای یوتیوب را صفر تا صد یاد بگیرید! کافیست کلیک کنید.

 معرفی ۱۰ تکنیک برای تولید محتوای ویروسی

👈 تا اینجا با مفهوم محتوای وایرال (viral) و ویژگی های ان آشنا شدید. اما برای اینکه بتوانید محتوای ویروسی داشته باشید بازدید آن را به بالاترین میزان آن برسانید، با انجام تکنیک های زیر می توانید سریعتر به اهداف خود دست یابید.

✔️ در فرایند تولید محتوای متنی از ویدئوها و تصاویر استفاده کنید

👈 اگر شما در فرایند محتوای متنی تخصص دارید، توصیه می کنیم در کنار آن از تصاویر و ویدیوها نیز استفاده کنید. معمولا متن هایی که طولانی هستند، به چشم کاربران خسته کننده به نظر می ‌آیند و احتمال دارد که ادامه محتوای متن شما را نخوانند. بنابراین شما می توانید با قرار دادن تصاویر و ویدیوها، محتوای تولیدی را جذاب تر کنید. سعی کنید در هر محتوا ۴ تصویر قرار دهید یا حتی از ویدیوها برای جذاب کردن کار خود استفاده نمایید.

✔️  محتوای کوتاه و جذاب تولید کنید

👈 تجربه نشان می ‌دهد که  هرچقدر محتوا کوتاه تر باشد، جذابیت بیشتری دارد و امکان ویروسی شدن آن بیشتر است. البته این امر همیشه صادق نیست، اما در اغلب موارد محتوای کوتاه تر و جذاب تر بازخورد بهتری داشته اند.

✔️  در فرایند تولید محتوای احساسات مخاطب را درگیر کنید

👈 همانگونه که اشاره شد احساسات نقش مهمی در مفهوم محتوای وایرال (viral)  دارد و می تواند روی ویروسی شدن آن نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ویدیو یا  تصویری در یک شبکه اجتماعی اینستاگرام دیده باشید و به دلیل اینکه توانسته احساسات مختلفی را در مخاطبان ایجاد کند، آن را در استوری خود قرار داده و آن را با دیگران ابه اشتراک گذاشته باشید. بنابراین سعی کنید که از عناصری در تولید محتوای خود به کار ببرید که بتوانند احساسات مخاطبان را درگیر کنند.

✔️ بخشی از محتوا را به شکل تصویری ارائه کنید

👈 برای تاثیرگذاری بیشتر بر روی کاربران، بخشی از محتوای خود را می ‌توانید به صورت تصویر ارائه دهید. مثلا می توانید برای اینکار از ویرایشگر تصاویر استفاده کنید یا محتوای خود را به صورت اینفوگرافیک ارائه کنید تا خواننده به راحتی بتواند با تصاویر ارتباط داشته باشد.

برای آشنایی با انواع روش های تولید محتوا روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

✔️  ارائه راه حل برای رفع مشکل کاربران

👈 معمولاً محتواهایی که آموزشی هستند یا مشکلات کاربران را حل می کنند، احتمال فراگیر شدن آنها نیز زیاد است. این دسته از محتواها به تعداد زیاد در وبلاگ و وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند. یکی از بهترین تکنیک های محتوای ویروسی هم این است که شما ابتدا یک مشکل را پیدا کنید و سپس برای آن راه حلی ایجاد کنید. در مجموع در مفهوم محتوای وایرال (viral) شما باید حتماً آموزش در نظر بگیرید. مثلا اگر در زمینه آموزش کار با موبایل محتوا تولید می کنید سعی کنید یک مشکل را پیدا کنید و برای رفع آن آموزش و ترفندهایی را ارائه کنید.

معرفی ۱۰ تکنیک برای تولید محتوای ویروسی

✔️  عنوان مناسبی را برای محتوای خود انتخاب کنید

👈 انتخاب عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورها در ویروسی شدن محتوا در ارتباط با مفهوم محتوای وایرال (viral)  است. یک محتوای زمانی فراگیر می شود که در وهله اول عنوان جذاب و مناسب را داشته باشد. اگر حتی یک مقاله ۳,۰۰۰ کلمه ای نوشته باشید، اما جذابیت نداشته باشد، احتمال دیده شدن آن بسیار کم می‌باشد.

✔️  ذکر منابع را فراموش نکنید

👈 اگر می خواهید اعتبار منبعی که از طریق آن تولید محتوا کرده بالا ببرید، حتما منبع مورد استفاده را ذکر کنید. محتوایی که به منابع معتبر اشاره می کند، امکان اشتراک گذاری آن نیز بیشتر است. مخصوصا اگر منابع مورد نظر منابع خارجی معتبر باشد. بیشتر افراد تمایل دارند که محتوایی را اشتراک گذاری کنند که اعتبار بالایی دارد و این کار می‌تواند در نهایت باعث افزایش بازدید محتوای تولید شده شود.

✔️  از تکنیک داستان سرایی استفاده کنید

👈 هر محتوایی که وایرال شده است، نیازی به رعایت تکنیک داستان سرایی ندارد اما داستان سرایی می تواند شانس بازدید و همچنین باز نشر آن را بیشتر کند، چرا که مقالات و محتوایی که روش داستان سرایی را در آن رعایت شده باشد، مخاطب تا آخر با آن مطلب همراهی خواهد کرد و این امر می تواند باعث فراگیر شدن آن شود.

✔️  استفاده از ایده های ناب

👈 یکی از راه هایی که می توانید برای خلق محتوای وایرال از آن استفاده کنید، بکارگیری ایده های ناب و بکر است. معمولاً سایت های پربازدید و موفق، رقبای خود را را زیر نظر می‌گیرند و محتوای تولیدی آنها را به دقت بررسی می‌ کنند و از ایده های آنها بهره می‌برند. با این کار می توانید با صرفه جویی در زمان خود و استفاده از شیوه‌های جدید احتمال بازدید محتوای خود را افزایش دهید.

✔️  تضمین اعتبار محتوا

👈 در طول محتوا اگر بتوانید از آمارها، اعداد، نمودارها و نقل قول ها به صورت هوشمندانه استفاده کنید، می توانید سطح اعتماد عمومی را نسبت به محتوای خود بالاتر ببرید. از این رو کاربران زیادی با استفاده از پارامترهای موثقی که در طول محتوای شما وجود دارد، به مطالب ارائه شده اعتماد کنند و همین باعث افزایش بازدید و وایرال شدن محتوای شما خواهد شد.

جمع ‌بندی

در این مقاله به بررسی مفهوم محتوای وایرال (viral) پرداختیم. محتوای وایرال یکی از انواع محتوا می باشد که در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی به صورت گسترده به اشتراک گذاشته می شود و به سرع فراگیر می شود. از میان انواع محتوا، در مجموع سه دسته محتوا که بیشتر احتمال وایرال شدن دارند می توان به محتوایی که باعث برانگیخته شدن احساسات می شود، محتوایی که پیام مثبت دارد و محتوای مفید و کاربردی اشاره کرد.

علاوه بر این در ارتباط با مفهوم محتوای وایرال (viral)  شما باید از تکنیک هایی که در این مطلب به انها اشاره شد استفاده کنید که هر کدام به سهم خود به فراگیر شدن یا ویروسی شدن محتوای شما کمک خواهند کرد. چنانچه در ارتباط با مطالب این مقاله و همچنین دریافت خدمات دیجیتال مارکتینگ نیاز به کسب اطلاعات تکمیلی دارید، می توانید با کارشناسان ما در دی ام یار تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را به شما عزیزان ارائه دهند.

برای دانلود مطالب این صفحه به صورت پی دی اف کلیک کنید.

مفهوم محتوای وایرال چیست؟

محتوای وایرال به محتوایی گفته می شود که در وب سایت ها و شبکه های اجتماعی بیشترین میزان بازدید را دارد.

محتوای وایرال چه ویژگی هایی دارد؟

محتوای وایرال دارای 3 پارامتر و ویژگی است که در این مقاله به آنها اشاره شد.

تکینک هایی که به ویروسی شدن محتوا کمک می کنند شامل چه مواردی هستند؟

در این مقاله به 10 تکنیک برای وایرال شدن محتوای تولیدی اشاره شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا