اگر ‌یرای سایت خود هاست دانلود تهیه کرده باشید و این هاست از نوع سی‌پنل باشد، احتمالا به صورت پیش‌فرض وقتی آدرس اصلی هاست دانلود خودتان یعنی

dl.yoursite.com

را وارد می‌کنید با تصویری شبیه زیر روبرو خواهید شد. یعنی همه پوشه‌های شما به کاربر نشان داده می‌شود. یعنی هر شخصی به همه فایلهای شما دسترسی خواهد داشت. اگر هنوز هاست دانلود ندارید و نمی‌دانید چه استفاده‌ای دارد مقاله آموزش اتصال هاست دانلود به سایت را بخوانید.

 


یا شاید برای خودتان پیش آمده باشد که آدرس یک سایت را در مرورگر خود باز کنید و بجای یک صفحه، با لیست فایل ها و فولدر های موجود در آن آدرس  مواجه شوید . به این حالت، دایرکتوری لیستینگ می‌گویند  که در هاست سی پنل به صورت پیش فرض فعال است.

به دو دلیل این موضوع می‌تواند ما را دچار مشکل کند:

1.امنیت : هکر ها میتوانند از این امکان برای پیدا کردن فایلهای قابل نفوذ در سایت شما استفاده کنند.
2.امکان دانلود فایل های روی هاست: با فعال بودن این امکان هرکسی به راحتی می‌تواند به محتوای سایت شما دسترسی داشته باشد و اقدام به ذخیره ی فایلهای شما کند.
برای غیر فعال کردن آن به روش زیر عمل کنید:

وارد محیط کنترل پنل cpanel خود شوید.
در بخش Advanced گزینه Indexes را انتخاب کنید.

 

 

 

با انتخاب گزینه Indexes وارد صفحه زیر می‌شوید. در این صفحه باید بر روی دایرکتوری که قصد اعمال تنظیمات روی آن را دارید کلیک کنید. فایلهای ما روی دایرکتوری public_html ذخیره می‌شوند پس این پوشه را انتخاب می‌کنیم.

 

 

پس از انتخاب پوشه مورد نظر و کلیک روی آن صفحه جدیدی باز می‌شود ، در این صفحه قابلیت انتخاب چهار وضعیت را خواهید داشت که به ترتیب آنها را توضیح خواهیم داد.

 

 

Default System Setting  : تنظیم پیش‌فرض که سرویس‌دهنده هاستینگ برای شما در نظر گرفته شده باشد ، اعمال می‌گردد.
No Indexing  : با انتخاب این بخش ، اجازه ایندکس شدن این دایرکتوری را نخواهد داد.
Standard Indexing  : فقط اجازه ایندکس کردن نام فایل‌ها را می‌دهد.
Fancy Indexing  : دسترسی کامل برای ایندکس شدن نام فایل‌ها و توضیحات کامل آن را خواهد داد.

برای جلوگیری از نمایش پوشه‌ها کافی است گزینه دوم یعنی No Indexing را انتخاب کنید و ذخیره را کلیک کنید.

بدین ترتیب با جلوگیری از ایندکس شدن دایرکتوری‌های هاست خود ، موفق به افزایش امنیت هاست و همچنین مانع از اسکن راحت وب سایت خود توسط هکرها خواهید شد.