عمومی و سایر

SEM چیست؟ + (تعریف، کاربرد و مقایسه با seo)

بسیاری از صاحبان کسب و کار آنلاین مایلند بدانند مفهوم SEM چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟ در حال حاضر تقریباً تمام صاحبان کسب و کار دیجیتال با مفهوم سئو یا بهینه سازی سایت آشنا هستند، اما ممکن است در مورد SEM یا بازاریابی دیجیتال اطلاعی نداشته باشند و اصولا تفاوت آن با سئو ندانند. SEM در واقع یکی از روش های به معنای بازاریابی موتورهای جستجو است. در گذشته برای اینکه به تمامی فعالیت هایی که از طریق آن سایت یا رسانه شما در نتایج جستجوی گوگل بازدید می خورد، SEM می گفتند. اما امروزه این مفهوم بیشتر به روش های پولی جهت جذب بازدید از طریق موتورهای جستجو اشاره دارد.

برای آن دسته از افرادی که این سوال را دارند که SEM چیست؟ باید گفت در روش بازاریابی موتورهای جستجو با صرف هزینه برای تبلیغات، سعی در افزایش بازدید و ترافیک سایت خود داریم. از آنجا که ممکن است صاحبان کسب و کار آنلاین با کاربرد های SEM و تفاوت آن اطلاعات کافی نداشته باشند، در ادامه این مطلب از دی ام یار توضیحاتی در ارتباط با این روش بازاریابی دیجیتال ارائه خواهیم کرد.

 آشنایی با مفهوم SEM

👈 sem یا بازاریابی موتورهای جستجو یکی از استراتژی های اخیر گوگل در دنیای دیجیتال مارکتینگ است که مدیران کسب و کارها برای دیده شدن بیشتر سایت‌ها در نتایج موتورهای جستجو از آن بهره می برند. استراتژی که در SEM انتخاب می شود به دو روش است:

✔️ روش ppc یا تبلیغات کلیکی

✔️ روش سئو یا بهینه سازی سایت

👈 در حال حاضر بهینه سازی سایت و سئو یک فعالیت رایگان به حساب می‌آید و شما می توانید در نتایج طبیعی گوگل بدون صرف هیچ هزینه ای در نتایج گوگل دیده شوید. اما برای تبلیغات کلیکی باید به ازای هر کلیک، هزینه را به گوگل ادوردز بپردازید. از سوی دیگر سئو یک فرایند زمان‌بر می باشد و بسیاری از کسب و کارها برای اینکه به رشد سریع تر برسند، به تبلیغات کلیکی روی می‌آورند. اما کاربرد SEM چیست؟ و بکارگیری آن چه مزایایی دارد؟

آشنایی با مفهوم sem

کاربرد SEM چیست؟

👈 برای بسیاری این سوال به وجود می آید که کاربردهای SEM چیست؟ موتورهای جستجو گوگل یک الگوریتم خاص دارند که از طریق آن بتوانند بهترین و مرتبط‌ترین نتایج را به کاربران نمایش دهد. مثلا هنگامی که عبارت “بهترین رستوران های تهران” را جستجو می کنید، گوگل از طریق الگوریتم های خاص خود این نتایج را به مخاطبان نشان می‌دهد که با عبارت مورد جستجو همخوانی داشته باشند.

👈 ابزارهای و پلتفرم‌های مختلف برای تبلیغات از طریق روش SEM وجود دارد که به وسیله آن می توانید نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید. مکانیزم عملکرد بازاریابی موتورهای جستجو از طریق تبلیغات کلیکی شامل مراحل زیر می باشد:

✔️ در تبلیغات کلیکی شما باید کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنید و آن را در حساب تبلیغاتی وارد نمایید.

✔️ برای پیدا کردن کلید واژه ها باید از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید.

✔️ همچنین باید مکان های مورد نظر برای کمپین خود را تعیین کنید تا کلمات کلیدی در این مکان ها نمایش داده شود. مثلاً کسی که با ip کانادا، “بهترین رستوران های تهران” را جستجو می کند، این کلمه کلیدی در نتایج جستجو نمایش داده نمی شود.

✔️ در متن تبلیغاتی خود باید توضیحات لازم را تعیین کنید تا محتوای شما برای کاربران قابل مشاهده باشد.

✔️ میزان هزینه است که برای کمپین خود در نظر می گیرید را مدیریت کنید تا پس از اتمام دوره تبلیغات شما متوقف نشود.

✔️ تبلیغات کلیکی برای مارکترها زمان بر نیستند، آنها می‌توانند با چند متن و توضیحات لازم url مورد نظرشان را تعیین کنند و در سیستم گوگل ادوردز ثبت نمایند.

✔️ حجم تبلیغات در گوگل بسیار بالاتر از Bing می باشد و نتایج بهتری را دارد و گوگل نسبت به bing هزینه کمتری دریافت می کند. از آنجا که الگوریتم های گوگل نتایج مرتبط را به مخاطبان و مشتریان نشان می‌دهند، نرخ بازدید شما با هر تبلیغ کلیکی بالاتر خواهد یافت و در دراز مدت فروش شما نیز افزایش خواهد داشت.

برای استفاده از خدمات مشاوره سئو روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

 استراتژی تبلیغات ppc در روش SEM

👈 یکی از روش های بازاریابی موتورهای جستجو، ppc است که به ازای هر کلیک کاربران روی تبلیغ، هزینه پرداخت خواهید کرد. در واقع در یک سایت تبلیغ کنندگان به ازای کلیک کاربران روی سایت، به گوگل ادز پول می پردازند. رایج ترین پلتفرم ها برای پیاده سازی روش SEM، تبلیغات گوگل ادز و موتورهای جستجو مثل bing و yahoo هستند.

👈 در تبلیغات ppc صاحبان کسب و کار دیجیتال، کلمات مرتبط با خود را انتخاب می ‌کنند و سیستم تبلیغات گوگل هزینه ای را برای هر کلمه در ازای هر کلیک برای کاربر تعیین می‌کند و سایت مورد نظر تا اتمام موجودی حساب که از قبل شارژ شده است، در نتایج اول گوگل نمایش داده خواهد داد.

روش سئو یا بهینه سازی سایت

👈 یکی از روش‌های بازاریابی موتورهای جستجو از طریق بهینه سازی سایت می باشد که از طریق فعالیت هایی که مدیران برای بر روی سایت خود انجام میدهند، می توانند در نتایج ارگانیک گوگل صاحب جایگاه شوند. برخلاف تبلیغات ppc ، در این روش صاحبان کسب و کار هیچگونه هزینه ای نمی پردازد و با سفارش تولید محتوا و دیگر اصول مربوط به سئو اعم از سئو داخلی، خارجی و تکنیکال، سعی دارند تا بازدید خود را افزایش دهند.

👈 روش سئو نسبت به تبلیغات کلیکی یا ppc زمان بر بوده و ممکن است که صاحبان کسب و کار پس از مدت ها فعالیت بر روی سایت نتوانند به نتایج دلخواه خود برسند. اما توجه داشته باشید که ماندگاری سئو بیشتر از روش ppc خواهد بود. در ادامه بهتر است که به تفاوت های میان SEM و سئو اشاره کنیم تا دید بهتری نسبت به هر کدام از این مفاهیم داشته باشید.

تفاوت sem و seo چیست؟

 بررسی تفاوت SEM و سئو

👈 تفاوت sem با سئو چیست؟ همانگونه که اشاره شد SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو از طریق تبلیغات پولی صورت می گیرد که شما باید پولی را هزینه کنید و در ازای آن در نتایج جستجو دیده شوید. اما سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو اشاره به روش هایی دارد که به طور مستقیم بدون هیچگونه هزینه ای سعی می‌کند با بهینه کردن سایت خود در صفحات برتر گوگل نمایش داده شوید.

👈 در واقع شما در سئو، با تولید محتوای مناسب، ظاهر جذاب سایت و همچنین دریافت بک لینک از سایت های مرجع سعی در کسب رتبه در نتایج ارگانیک گوگل دارید. اما در تبلیغات گوگل و روش بازاریابی موتورهای جستجو از طریق تبلیغات ppc شما باید هزینه ای را بپردازند تا نرخ تبدیل خود را افزایش دهید و در عین حال ماندگاری سایت شما در جایگاه نخست موقت خواهد بود.

 SEM بهتر است یا سئو؟

👈 تا اینجا جواب این سوال که SEM چیست را پاسخ دادیم. اما برای بعضی این سوال پیش می آید که SEM بهتر است یا سئو؟ در مجموع پیشنهاد می شود که سن بدون پیاده سازی سئو انجام نشود. با توجه به اینکه شما برای رسیدن به نتایج اول گوگل در روش سئو هزینه کمتری را پرداخت می کنید، عملاً ابتدا باید سایتتان را برای موتورهای جستجو بهینه کنید و پس از اینکه مطمئن شدید کسب و کار شما در حال رشد می باشد و یک سهم مناسب از بازار را دارد، می‌توانید بخشی از بودجه خود را برای SEM خرج کنید.

👈 البته کاربران بیشتر برای نتایج ارگانیک گوگل مراجعه می کنند تا سایت هایی که از طریق تبلیغات گوگل ادوردز در صفحه نخست گوگل نمایش داده می شوند، زیرا کاربران به تبلیغات کلیکی و سایتی که از این طریق در نتایج برتر قرار گرفته کمتر اعتماد می‌کنند. بنابراین در اینجا باز هم می‌توان اهمیت سئو را برای رسیدن به صفحات نخست گوگل تأیید کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به این سوال که SEM چیست؟ و چه کاربردی دارد پاسخ دادیم. SEM یکی از روش‌هایی است که در دنیای کسب و کار آنلاین برای افزایش بازدید و نرخ تبدیل از آن استفاده می شود. در حال حاضر مدیران شرکت ها در روش سهم از تبلیغات کلیکی یا ppc  بیشترین بهره را می برند تا بتوانند در نتایج اول گوگل مشاهده شوند. اما SEM تفاوت های عمده ای با روش سئو دارد. در سئو شما هیچ هزینه‌ای برای موتورهای جستجو نمی کنید و با اتخاذ راهکارهایی به نتایج ارگانیک گوگل را خواهید یافت.  اما در SEM با صرف هزینه جهت تبلیغات سعی در افزایش نرخ تبدیل خود دارید.

بنابراین پیشنهاد می کنیم که صاحبان کسب و کار از روش SEM و سئو در کنار یکدیگر استفاده کنند، چرا که شما می توانید با بکارگیری همزمان روش سئو و استفاده از تبلیغات کلیکی در گوگل ادوردز، ترافیک سایت را افزایش دهید و کاربران خود را از مخاطب به مشتری دائم تبدیل کنید.  چنانچه در ارتباط با مطالب ارائه شده در این مقاله سوال و ابهامی دارید و یا نیازمند خدمات دیجیتال مارکتینگ می باشید، می توانید با کارشناسان ما در مجموعه دی ام یار تماس حاصل نمایید تا بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهند.

برای دانلود مطالب این صفحه به صورت پی دی اف کلیک کنید.

sem مخفف چیست؟

یه واژه از حروف ابتدایی search engine marketing به دست آمده است.

کاربرد sem برای کسب و کار ها چیست؟

با استفاده از این موضوع صاحبین مشاغل می توانند در کنار سئو خروجی بهتری از موتور های جستجو برای رسیدن به درآمد داشته باشند.

تفاوت sem با seo چیست؟

همانگونه که اشاره شد SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو از طریق تبلیغات پولی صورت می گیرد که شما باید پولی را هزینه کنید و در ازای آن در نتایج جستجو دیده شوید. اما سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو اشاره به روش هایی دارد که به طور مستقیم بدون هیچگونه هزینه ای سعی می‌کند با بهینه کردن سایت خود در صفحات برتر گوگل نمایش داده شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا